Laboratuvarlar

  • Basınç Kalibrasyon Laboratuarı
  • Boyutsal Kalibrasyon Laboratuvarı
  • Elektriksel Kalibrasyon Laboratuvarı
  • Hacimsel Kalibrasyon Laboratuarı
  • Kütle ve Terazi Kalibrasyon Laboratuvarı
  • Medikal Kalibrasyon Laboratuarı
  • Sıcaklık Kalibrasyon Laboratuvarı
  • Sahada Kalibrasyon Hizmeti

OMKA ile hedefinize sorunsuz ulaşın...

OMKA 1999'dan günümüze, üretim ve hizmet sektöründeki müşterilerinin dinamik taleplerine, konusunda yetkin ve deneyimli kalibrasyon uzmanları ile cevap vermektedir. Geniş laboratuvar ve saha kalibrasyon imkanları sayesinde müşteri ihtiyaçlarının tek elden çözümü noktasında uzun yıllarıdr lider konumdadır.Müşterileri adına kalibrasyon periyotlarını takip ederek bu zor ve dikkat gerektiren sorumluluğu da üstlenmektedir.

OMKA, tüm kalibrasyon sorumluluklarını sizin adınıza garanti altına alırken, siz de işinize rahatça odaklanarak işletme performansınızı yükseltmeye devam edebilirsiniz.

ANS/ISO/IEC 17025:2005 Akreditasyonuna sahip olan OMKA ile varmak istediğiniz kalite kontrol hedefine sorunsuz ulaşırsınız...

Türkiye'deki Tüm deney ve Kalibrasyon Laboratuvarları'nın uluslararası tanınma ve geçerliliği "ILAC -International Laboratory Accreditation Cooperation" dan aldığını biliyormuydunuz?

International Laboratory Accreditation Cooperation

Sanıldığının aksine ISO/IEC 17025 akraditasyonuna sahip laboratuvarların tanınırlığı akreditasyon kurumlarından kaynaklanmamaktadır. Tanınırlığı sağlayan mekanizma ILAC nezdinde yapılmış olan karşılıklı tanınma anlaşmasıdır. Türkiye'de bazı kişiler ve kurumlarca kasıtlı olarak çıkartılan "Türkak akreditasyonu yoksa yapılan test ve kalibrasyonlar geçersizdir, tanımayız" gibi söylentiler asılsızdır ve gerçeği yansıtmamaktadır. ILAC üyesi tüm akreditasyon kuruluşlarınca akredite edilen tüm deney ve kalibrasyon laboratuvarları, akreditasyonları süresince dünyanın her yerinde tanınırlığa sahiptir. Sanıldığının aksine Türkak da bu anlaşmanın imza atan taraflarından biri olduğu için tanınmaktadır...

ILAC üyesi akreditasyon kuruluşlarının akredite ettiğin deney ve kalibrasyon laboratuvarları, aynı anlaşmaya imza atan Türkak'ın akredite ettiği deney ve muayene laboratuvarları ile denktir.

ILAC-Karşılıklı tanıma anlaşması üyesi olan IAS-International Accreditation Service - Amerikan Akreditasyon Kurumu'nca yapılan denetim sonucunda OMKA Kalibrasyon Merkezi ISO/IEC 17025'e göre Akredite edilmiştir.

Amerikan Akreditasyon Kurumu tarafından ISO/IEC 17025'e göre Akredite edilmiş ilk ve tek Türk Kalibrasyon Laboratuvarı olmanın farkı ile hizmet vermeye devam ediyoruz.

ILAC-MRA Uluslararası Laboratuvar Karşılıklı Tanıma Anlaşması'nın taraflarına bakmak için linke tıklayınız

İhtiyaçlarınızı analiz etmek ve kalibrasyon programızını birlikte planlamak için ...
0 (232) 459 6263 veya 
e-posta

 

Kalibrasyonla ilgili Sıkça Sorulan Sorular...

Kalibrasyon yaptırmak niçin gereklidir?

Ölçüm cihazının gösterdiği değerlerin gerçek değerlere ne kadar yakın olduğunun tespiti için gereklidir.

Kalibrasyon yaptırmak zorunlumudur?

Endüstriyel alanda kalibrasyon tercihe bağlıdır. Ancak ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, OHSAS 18001 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 16949 Otomotiv Sektöründe Kalite Yönetim Sistemi, ISO 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuarlarının Yeterliliği veya benzer standartlara göre belge alınacaksa standardın gereği izleme ve ölçme cihazları zorunlu olarak kalibrasyona tabi tutulmaktadır.

Kalibrasyon hangi periyotla olmalıdır?

Kalibrasyon periyodu; Uzman personel tarafından, üretici tavsiyesi, cihazın kullanım koşulları, kullanım sıklığı ve risk durumu göz önünde bulundurularak belirlenir.

Hangi durumlarda kalibrasyon geçersizdir?

Kalibrasyon periyodu dolduğunda, Cihaz herhangi bir sebeple tamire gittiğinde, Cihaz darbeye maruz kaldığında, kalibrasyon işlemi geçersizdir.

Cihazımı yeni aldım, kalibrasyon yaptırmalı mıyım?

Cihazınız yeni alınmış dahi olsa, kalibrasyonu yaptırılmalıdır.

Kalibrasyon sertifikasındaki belirsizlik ne anlama gelir?

Ölçüm sırasında meydana gelebilecek hataların aynı anda olabilme ihtimali göz önünde bulundurularak bir değer hesaplanır. Bu değer ölçülen büyüklüğün ortalama değer etrafında bulunabileceği aralığı tanımlayan tahmini değerdir ve belirsizlik olarak ifade edilir. Ölçüm sonucuna hangi aralıkta ne kadar güvenileceğini belirleyen belirsizlik değeri, ölçüm sonucuyla birlikte beyan edilmek zorundadır. Cihazın ölçüm sonuçları değerlendirilirken belirsizlik değeri mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Cihazımı kalibrasyona gönderdim, hala sapmalı ölçüyor neden?

Kalibrasyon doğruluğu bilinen referans bir cihaz ile test cihazının karşılaştırma işlemidir başka bir deyişle test cihazının sınava tabi tutulması ve sınav sonucunda karne alması işlemidir. Test cihazında herhangi bir sapma varsa bu kalibrasyon sertifikasında belirtilir. Kalibrasyon ayarlama veya arıza giderme işlemi değildir, sapmalı ölçen bir cihazın sapmasını belirleme sürecidir.

Hangi cihazların kalibrasyonu yapılmalıdır?

Güvenliği etkileyen ve karar verme aşamalarında kullanılan (Deney, Muayene, Arge, İzleme, Teşhis, Tedavi vb. Cihazlar) tüm cihazlar kalibrasyona tabi tutulmalıdır.

Kalibrasyon Yaptırmazsam Ne Olur?

Hatalı ölçümlere bağlı alınan kararlar ve uygulamalar prestij, işgücü ve para kaybına neden olur.Doğru kararlar ancak güvenilir verilere bağlı olarak verilebilir.